• Novinky

     • Zatancuj si so mnou...
      • Zatancuj si so mnou...

      • 19. 2. 2020
      •  „... A my budeme tancovať, o-o-o, až do samého rána ...“     

       Minulý rok sa naši aktívni rodičia z Občianskeho združenia Batania rozhodli po prvýkrát zorganizovať ples. Ples rodičov a priateľov Cirkevnej základnej a materskej školy Jána Krstiteľa. Hlavnou myšlienkou bolo, ako sa hovorí, spojiť príjemné s užitočným. Na jednej strane zažiť spolu príjemný neformálny čas medzi rodičmi, učiteľmi a vedením školy a zároveň získať „pár peniažkov“, ktoré by boli vhodne využité pre potreby detí v škole. Nástrojom na túto zbierku pre školu má byť bohatá a zaujímavá tombola. Tím rodičov, ktorí celý ples pripravujú, to robia naozaj s veľkým nadšením a radosťou, dobrovoľne a tiež vo veľa prípadoch sponzorsky. Aj vďaka tomu sme mohli mať nádherne vyzdobenú sálu, kvalitné plesové fotky, či lákavé ceny do tomboly.

       Tento rok, 18. januára 2020, sa teda konal už druhý ročník tohto (ne)obyčajného plesu. Obyčajného preto, lebo formálne náš ples vykazuje znaky normálneho plesu – privítanie, otvorenie plesu, nejaký hudobný resp. tanečný program, dobré jedlo, živá hudba, tancovanie až do samého rána. Navonok sa tu nič extra výnimočné neodohráva.

       V skrytosti sa však dejú naozaj veci neobyčajné, priam zázračné. Potvrdzuje to väčšina účastníkov tohto plesu pri dávaní spätnej väzby. „Počuj, Ondrej,“ hovorí jeden otecko manažérovi školy a zároveň moderátorovi večera, „to keby si dal dokopy týchto ľudí niekde inde, tak to takto neurobíš. To by takto nebolo! Tu medzi nami je niečo neskutočné!“ „Rodinná atmosféra“, „ľahkosť“, „nič strojené“, „úprimnosť“, „nikto sa na nič nehrá“, „nikto nerieši, čo máš oblečené“, „veľmi príjemné“ – to sú taktiež výroky účastníkov plesu.

       Atmosféra, ktorú mohol každý zakúsiť, je niečo naozaj mimoriadne. Priateľstvo, spolupatričnosť, prijatie a ozajstná radosť – „Duch Svätý“, ako to vyjadril jeden z pozvaných hostí. Hoci sme v našej škole veriaci, aj menej veriaci, či hľadajúci, pocítiť to mohol naozaj každý. „Niečo“, čo žiadny človek nemôže vytvoriť. „Niečo“, čo nám jednoducho bolo dopriate priamo z neba. 

       Jajka Grenčíková (triedna učiteľka 5.A; členka Správnej rady)

       Čo sme zažili:
       Odovzdávanie polročného vysvedčenia – prvý polrok školského roka sme ukončili dobrodružne. Žiaci spojili sily, prekonali prekážky a dostali sa tak k vytúženému pokladu – vysvedčeniu.
       DOD pre rodičov žiakov 1. ročníka – v tento deň dvere pre svojich rodičov počas vyučovania otvorili triedy prvého ročníka.
       Riaditeľské voľno, duchovná obnova zamestnancov – Žiaci mali tento februárový piatok voľno, pretože zamestnanci sa zúčastnili dvojdňovej duchovnej obnovy.


       Čo pripravujeme:
       20.2. Karneval – na chodbách školy budeme od rána stretať rozličné masky, ktoré si v tento deň sadnú do školských lavíc. Radosť z učenia sa v maskách si prenesieme aj do poobedného Rest timu a užijeme si spoločný čas pri hrách a tanci.
       24.2. – 28.2. Jarné prázdniny – hory, lyže, dobrý film, čokoľvek iné - jednoducho sa venujte tomu, čo máte radi a dobre si počas jarných prázdnin spolu s deťmi oddýchnite.
       5.3. Stretnutie pre záujemcov – stretnutie určené pre každého, kto uvažuje, kam zapísať svoje dieťa do prvého ročníka a rád by sa dozvedel viac o našej škole. Radi zodpovieme na vaše otázky.
       5.3. - 6.3. DOD pre rodičov – začiatkom marca budú môcť do tried nazrieť rodičia žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka.
       6.3. Akadémia pre rodičov – Ako na kritické myslenie? Na túto otázku sa nám pokúsi odpovedať naša hosťka z Teach for Slovakia, Veronika Klindová, ktorá sa s nami porozpráva o tom, čo je to vlastne to kritické myslenie. Prečo by malo byť povinnou výbavou každého z nás a ako ho rozvíjať u našich detí.
       10.3. – 11.3. DOD pre záujemcov – Ak máte záujem zapísať dieťa do našej školy, príďte si zažiť atmosféru školy na vlastnej koži.
       16.3. – 20.3. Plavecký výcvik – aj tento rok budú mať žiaci našej školy možnosť zdokonaliť svoje plavecké schopnosti na plaveckom výcviku.

     • Pre záujemcov o zápis detí
      • Pre záujemcov o zápis detí

      • 13. 2. 2020
      • Zvažujete zápisať dieťaťa do našej školy, no ešte stále máte nezodpovedané otázky? Radi by ste sa spýtali priamo nás, čo Vás zaujíma? Tak určite príďte vo štvrtok 05.03.2020 od 17.00 - 19.00 na stretnutie s vedením školy, kde predstavíme misiu a filozofiu školy. Zároveň Vám predstavíme a priblížime naše vyučovacie metódy.

       Zaujíma Vás aj to ako to vyzerá v praxi? Aj tento rok ponúkame možnosť nazrieť do našich tried a zažiť vyučovanie záujemcom o zápis dieťaťa do našej školy. Dvere našich tried sa Vám otvoria o 8:00 v utorok 10.03.2020 a stredu 11.03.2020. Stretneme sa pri našej recepcii.

       Na DOD je potrebné zahlásiť sa vopred online => => do tabuľky. V nej máte možnosť vybrať si triedu, deň aj hodinu, ktorú by ste chceli vidieť. Maximálny počet ľudí v jednej triede na jednej hodine je 6. Vybrať si môžete jednu aj všetky ďalšie ponúknané hodiny. Tešíme sa na stretnutie s Vami.

       Tešíme sa na Vás!

     • Výsledky testovania T5
      • Výsledky testovania T5

      • 13. 2. 2020
      • V týchto dňoch sa k nám dostali výsledky nášho prvého testovania T5. Tieto výsledky prijímame s takou zvláštnou, tichou radosťou a vďačnosťou voči Bohu. Tešíme sa a úprimne blahoželáme našim piatakom a ich učiteľom.

       K tomu by sme však radi pridali pár slov ku "kvalite školy". My totiž veríme, že aj keď výsledky v matematike a slovenčine sú určitým ukazovateľom, školu robia naozaj kvalitnou iné hodnoty. Našou túžbou je, aby z našich žiakov vyrástli ľudia, ktorí budú mať múdrosť, ktorá sa nemusí vždy ukázať v testoch z matematiky či slovenského jazyka, ukáže sa však v schopnostiach, ktoré Testovanie 5 neodhalí. Túto múdrosť môžu mať žiaci v slovenských školách, ktoré v monitore nikdy neuspejú, aj naši žiaci v triedach, ktoré sa v budúcnosti takto vysoko nedostanú. Napriek tomu túžime po tejto múdrosti viac ako po skvelých výsledkoch v testovaniach.

       Takto sa naše deti otestovali a nás milo prekvapili:

       Ďakujeme, že ste nám verili a idete s nami ďalej.

     • Do nového roku vám prajeme plné nádrže
      • Do nového roku vám prajeme plné nádrže

      • 22. 1. 2020
      •      December zatvoril dvere minulého roka a my si ešte s niektorými priateľmi stále prajeme „všetko dobré “ do toho nového. No niektoré okamihy vianočného času v nás neustále doznievajú a rezonujú s nami. Jeden z nich bol určite pohľad na rozžiarené oči detí, ktoré prehovorili do našich duší.     

       Tento týždeň podozrivo často spomíname s kolegami jazyky lásky. Po Vianociach akoby všetci mali dotankované plné „nádrže“ a z detí cítiť väčší pokoj. Pozornosť, dotyky, slová uistenia, skutky služby a darčeky. To je 5 spôsobov, ako druhému človeku vieme vyjadriť, že ho máme radi a že nám na ňom záleží. Niektoré „jazyky“ sa k nám prihovárajú hlasnejšie a vieme, že sme ľúbení. Cez vianočný čas sme si boli bližšie, pomáhali sme si v kuchyni, boli sme plne v prítomnosti, želali sme si Dobro, objímali sme sa a obdarovali sme sa navzájom.     Mali sme to šťastie, že sme si v škole zažili „malé Vianoce“ ešte pred ich príchodom. Tri dni pred posledným dňom v škole nás navštívili manželia Kovačikovci z Detskej misie, ktorí prišli hovoriť s deťmi o „Najväčšom dare“, ktorý je pre nás živá viera v Boha. Podelili sa s deťmi o svedectvá, avšak, to nebolo všetko. Každé dieťa od nich dostalo plnú krabicu darčekov od ľudí z Nemecka.       

       Každá vychovávateľka mohla svoje plány na daný deň zahodiť do koša a tešiť sa spolu s deťmi. Celý čas si pozerali svoje „krabičky“, objavovali, híkali, delili sa. Prekvapení sme boli nie len my, ale aj deti. Naozaj to nečakali a bol to špeciálny čas. Z tried sa ozývali vety plné vďačnosti: „Ja som taká šťastná! To je aké milé! Niekto si s tým musel dať toľko práce! Nemôžeme ani len povedať, že sa nám niektorý darček nepáči... tých druhých to stálo námahu! A neskôr sa nám to možno zíde.“ Áno, Andrejka to krásne vystihla. Darčeky nie sú len o tom, že chceme vlastniť ďalšiu materiálnu vec. Darček nám hovorí, že nás daný človek má rád, pretože vieme, že na nás možno hodiny myslel, keď ho vyberal. Vciťoval sa, čo by nás potešilo, čo práve potrebujeme a dal si námahu, aby to našiel. Deti nám to v tento deň pripomenuli.     A mne nezostáva nič iné, ako Vám zapriať, aby ste mali svoje nádrže lásky plné po celý rok.

       Petra Kaločayová, školská psychologička, vychovávateľka

       Čo sme zažili:

       Deň radosti – na Mikuláša sme si užili čas zábavy, radosti a priateľstiev spolu s členmi komunity Ján Krstiteľ.

       Vlado Zlatoš v Youth clube – expert na optimálnu výživu a funkčnú kondíciu navštívil našich žiakov, aby im predstavil svoju skúsenosť s kultúrou výživného pohybu a funkčným stravovaním.

       Vianočné dielne – spolu s rodičmi sme prenikli vianočnou atmosférou počas tvorivého popoludnia.

       Vianočný bazárik OZ Batania – pred Kostolom Božského srdca Ježišovho sme sa potešili kúpou rozličných výrobkov a zohriali sa pri chutnom punči.

       Deň dávania – posolstvo vianočných sviatkov sme pripomenuli ľuďom, ktorých sme v tento deň s radosťou navštívili.

       Školský ples – atmosféru prijatia a vďačnosti sme si plnými dúškami užili na plese rodičov a priateľov našej základnej a materskej školy.

       Planetárium – naša multifunkčná miestnosť sa premenila na vesmírnu stanicu a žiaci sa dozvedeli veľa nového o vesmíre.

        

       Čo pripravujeme:

       31.1. Odovzdávanie polročného vysvedčenia – prvý polrok školského roka ukončíme dobrodružne. Podarí sa žiakom spojiť sily, prekonať prekážky a dostať sa tak k vytúženému pokladu – vysvedčeniu?

       3.2. Polročné prázdniny – prvý polrok máme za sebou, užijeme si zaslúžený oddych.

       10.2. DOD – v tento deň dvere pre svojich rodičov počas vyučovania otvoria triedy prvého ročníka.

       14.2. Riaditeľské voľno, duchovná obnova zamestnancov – prichádza možnosť užiť si predĺžený víkend. Žiaci majú tento februárový piatok voľno, pretože zamestnanci sa zúčastnia dvojdňovej duchovnej obnovy.

        

       Ak chcete dostávať podobné čerstvé správy z našej školy ako je táto, prihláste sa na odber školského newslettru TU