• Moment mesiaca

    • 02/2019 Keď deti naučia niečo nás

    • 27.11.2020 19:06
    • Poznáte ten pocit, keď sa v kolotoči každodennosti, rýchleho rozhodovania a neustáleho odovzdávania múdrych rád zastavíte, započúvate a zistíte... že „karta výchovy“ sa obrátila  a deti sú našimi učiteľmi? Ja som to zažila tento mesiac naozaj sýto.
    •      V stredajšie ráno som kráčala do školy a ešte som nevedela, aký pocit si v ten deň odnesiem. Začal ako bežný deň, počas ktorého však ľudské konanie bolo rýchlejšie ako premýšľanie a zo školskej laminovačky sa stal nepoužiteľný, nepríjemne zapáchajúci stroj s roztavenou a zaseknutou fóliu kdesi vo vnútri. Stáva sa, hlboko som sa nadýchla a premýšľala som, aké ,,múdre“ slová môžem deťom a žiakovi povedať, ako ich opäť trochu vychovať. Avšak, keď som po obede vošla do triedy, zostala som prekvapená.
          Vidím skupinku odhodlaných chalanov, skláňajúcich sa nad laminovačkou a snažiacich sa ju opraviť. Automaticky zo mňa vyhŕklo: ,,Chalani, to nemá zmysel, jednoducho je pokazená.“ Nenechali sa odradiť a navzájom sa naďalej povzbudzovali. Časť triedy sa premenila na provizórnu operačnú sálu. Jeden chlapec vykríkol: ,,Nožnice!“, druhý už cupital s nožnicami v ruke. ,,Špendlík!  A teraz, ťaháme!“
          Poviem vám, že laminovačka nie je už tou, ktorou bývala. No je tu pre mňa silnejšie ponaučenie. Keď sa na ňu teraz pozerám, vidím v mysli zapálených, radostných, spolupracujúcich chlapcov, z ktorých si beriem príklad Po hodine a pol práce na opravení laminovačky, kedy chalani uprednostnili túto výzvu pred hrou so stavebnicou či autíčkami, som bola vďačná, že som sa v tento deň mohla ja čosi naučiť od nich. Pripomenuli mi, že sa nemám vzdávať a že vytrvalosť a schopnosť spolupráce sú dôležité cnosti.

     Ivana Káčerová, vychovávateľka

      

     Čo sme zažili:


     18.1.  Ochutnávka Hejného metódy matematiky pre rodičov -  spolu s garantkou Hejného metódy na Slovensku Dagmar Môťovskou sme prežili radosť z matematiky.
     31.1. Odovzdávanie polročného vysvedčenia - splnením zaujímavých úloh žiaci získali vytúžený poklad - polročné vysvedčenie.

      

     Čo pripravujeme:


     9.2. Školský ples – prvý krát sa budeme zabávať na plese rodičov a priateľov našej základnej a materskej školy.
     15.2. Riaditeľské voľno, duchovná obnova zamestnancov – tento februárový piatok si žiaci užijú voľno, pretože zamestnanci sa zúčastnia dvojdňovej duchovnej obnovy.
     19.2. Náučný koncert – v škole privítame gajdošskú dvojicu z Piechova, ktorá nám odprezentuje ľudové hudobné nástroje ako píšťalky, fujaru, gajdy či husle.
     19. – 20. 2DOD pre rodičov žiakov –  v tieto dni počas vyučovania otvoríme dvere našich tried pre rodičov žiakov druhého až štvrtého ročníka.
     1.3. Karneval – užijeme si tradičné učenie sa v maskách a vyvrcholenie karnevalu v poobednom rest time.
     4. – 8. 3. Jarné prázdniny – školské brány sú zatvorené, oddychujeme :)

    • Naspäť na zoznam článkov