• Novinky

     • Čítanie v pyžamkách - začíname už túto stredu!
      • Čítanie v pyžamkách - začíname už túto stredu!

      • 29. 11. 2021
      • Milé deti a rodičia!

       S radosťou Vás po prestávke opäť pozývame na Čítanie v pyžamkách! Tentokrát sa na nás teší a svoju videopozvánku nám posiela slovenský herec, oravský rodák, Roman Poláčik (v súčasnosti známy ako Ondrej Podzámsky zo seriálu Oteckovia). Kniha, ktorú nám predstaví, ostáva zahalená rúškom tajomstva. Chcete vedieť čo nám prečíta? Tak sa pripojte!

       Začíname v novom čase v stredu 1.12.2021 o 18:30 do cca 19:20 cez platformu ZOOM. Všetky bližšie informácie nájdete tu.

       "Dosčítania", kamaráti! :)

     • Česť práci, súdruhovia!
      • Česť práci, súdruhovia!

      • 19. 11. 2021
      • Existuje tvrdenie, že ak na vlastnej koži zažijeme niečo zaujímavé, vytvoria sa nám skutočné spomienky, ktoré pretrvajú omnoho dlhšie v porovnaní s informáciami, ktoré sa snažíme zapamätať klasicky, s ktorými nemáme spojený žiadny pocit, žiadnu emóciu. Hovoríme o princípe takzvaného zážitkového učenia, ktoré v našej škole radi a často praktizujeme.  

       Dôležitosť odkazu sviatku ,,Deň boja za slobodu a demokraciu” nás rozhýbala k tomu, aby sme ani tentokrát nezostali iba pri slovách. Z tohto dôvodu v utorok 16. novembra vítali žiakov v škole primerane dobe oblečení súdruhovia učitelia a súdružky učiteľky. Počas ranných openingov žiakom vysvetlili, že počas dňa budú zakúšať atmosféru a ,,praktiky”, ktoré si z detstva pamätajú ich rodičia alebo starí rodičia. Na chodbách sa ozývalo známe “Česť práci”, do zošitov pribudli povestné okraje, kto mal prácu hotovú musel sedieť s rukami za chrbtom. Pre toho, kto má rodinu v zahraničí a dostal bony, bol deň o niečo príjemnejší. V špeciálne upravenej miestnosti mali žiaci možnosť pri melódiách Mariky Gombitovej vyskúšať si dederónovú zásteru, zametanie mechanickou metlou aj zahrať sa s ,,mončičákom”. Vonku sa poobede skákala guma a škôlka. Žiaden priestor na otázky, diskusiu, vlastný názor. 

       Mali sme možnosť vidieť žiakov, ako zamyslene stoja na chodbách pri tabuliach s otázkami: ,,Cítil si sa niekedy ohrozený za svoj názor?”, ,,Kedy sa najviac cítiš slobodný?”.

       To, čo znamená pojem ,,sloboda,, pre ľudí, ktorí si komunizmus zažili, asi my ,,neskôr narodení” (snáď) nikdy úplne nepochopíme. To, koľko odvahy a vytrvalosti bolo pri boji za ňu treba, je ťažké si predstaviť. Jedno je však isté. Odvahu a vytrvalosť budú potrebovať aj naše deti. Ani sa nenazdáme a z dnešných detí vyrastú voliči, aktívni občania, ľudia s príležitosťou ovplyvniť svet okolo seba. Preto má zmysel investovať čas do rozhovorov s nimi, investovať energiu do zháňania retro oblečenia a predmetov - dali sme im zážitok, aby získali pocit. Aby si lepšie zapamätali, poučili sa z minulosti a tvorili slobodnú zodpovednú budúcnosť.

       Tím súdruhov učiteľov CZŠ s MŠ Jána Krstiteľa

     • Deň inklúzie
      • Deň inklúzie

      • 20. 10. 2021
      • Začiatkom októbra bol v našej škole zrealizovaný "deň inklúzie", ktorého cieľom bolo scitlivovanie mladých aj dospelých na rôzne potreby detí. Počas ranného openingu sa žiaci venovali vzájomnému porozumeniu. V doobedných hodinách mohli taktiež zažiť rôzne "úlohy", ktoré im pomohli lepšie sa vcítiť do potrieb druhých. Poobede sme vytvorili priestor na diskusiu prostredníctvom platformy zoom s rodičmi žiakov o inklúzii v našej škole. Tento špeciálny deň si pripravil školský podporný tím vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska a ročného projektu Škola inkluzionistov. 

     • Pozvánka na workshop: Aby ma môj životný štýl nebolel
      • Pozvánka na workshop: Aby ma môj životný štýl nebolel

      • 13. 10. 2021
      • Milí rodičia,

       Tomáš Rusňák, jeden z našich mentorov pre deti 2. stupňa a spolupracovník Pronea Smart Sport, ktorý pracuje ako štrukturálny terapeut, teda koučuje ľudí v oblasti pohybu, výživy, životosprávy a prevencie, chce poslúžiť aj Vám, rodičom žiakov našej školy ako "opravár tela" prostredníctvom workshopu na tému: "Aby ma môj životný štýl nebolel". 

       Bude o  komplexnej, celostnej, integrálnej starostlivosti o pohybový aparát a uskutoční sa v pondelok 18.10.2021 v multifunkčnej miestnosti CZŠ s MŠ Jána Krstiteľa. Z dôvodu opatrení COVID 19 sa uskutočnia 2 workshopy s maximálnym počtom 25 ľudí (na 1 workshope) o 16.00 a 17.30. Prihlasovanie cez Edupage.

        

       Tomáš sa v anotácii k workshopu vyjadruje týmito slovami:

       "Bolí ťa pravidelne niektorá časť tvojho tela? Koľkokrát si si už povedal, že urobíš niečo pre svoje zdravie a začneš sa preventívne hýbať? Máš bolesť chrbta, vybočený palec, ploché nohy, či dýchaš plytko?

       Verím, že život je DAR. Naše telo, teda dobré zorganizovaný súbor systémov je tiež dar, ktorý je dokonale navrhnutý Stvoriteľom a On chce, aby si mu rozumel, aby ťa nič nebolelo, aby si žil plnohodnotný a bezbolestný život. Mojím cieľom je povzbudiť ťa k novému začiatku, dať ti konkrétne riešenia v starostlivosti o teba. Ukážeme si dôsledok dostatočného a nedostatočného pohybu na náš organizmus  v 12 sústavách, ktoré sú celostne usporiadané a navzájom prepojené. Ukážeme si krásu komplexnosti v súvislosti tohto dokonalého "stroja" či skôr chrámu Ducha Svätého.

        

       Budeme sa venovať dominantne týmto témam: 

           1. mobilita, stabilita a sila chrbtice, prevencia, riešenia

           2. mobilita, stabilita a sila chodidla, plochonožie, hallux, elasticita chodidiel a výhody

           3. mobilita, stabilita panvy, správna funkcia, rozvoj, vplyv sedu, korekcia, prax chôdze a behu

           4. bolesti hlavy, krku, hrudnej a driekovej chrbtice, praktické ukážky cvikov na uvoľnenie stuhnutých častí tela, posilnenie oslabených

           5. budeme veľa dýchať, ukážeme si rôzne chyby dýchania, budeme meniť svoj stereotyp dýchania, budeme využívať dýchanie ako dynamický preventívny prvok pre stabilitu chrbtice, prevenciu bolesti chrbtice, ukážeme si výhody dobrého dýchania aj pre športový výkon, celkovú vitalitu, prekrvenie, okysličenie organizmu

           6.diskusia"

                           

       Verím, že Vás táto ponuka zaujala a napriek krátkemu času ju využijete.

       (V prípade väčšieho záujmu workshopy zopakujeme v inom termíne, o ktorom Vás budeme informovať. Preto nám dajte vedieť, ak sa na workshop nedostanete kvôli kapacite.)

       S prianím pekného dňa
       za tím CZŠ s MŠ Jána Krstiteľa
       Daniela Gubková