• Erasmus+

        • Erasmus+ Island - skúsenosť Ivky
          • Erasmus+ Island - skúsenosť Ivky

          • 22.10.2023 19:20
          • Na oficiálnej stránke programu Erasmus+ sa dočítate, že vďaka výučbe v zahraničí môžete nadobudnúť širší pohľad na oblasť vzdelávania, vymieňať si poznatky so svojimi kolegami z inej krajiny a preberať osvedčené postupy v oblasti vzdelávania. Na základe mojej týždňovej skúsenosti na kurze na Islande mi nedá inak, ako sto percentne súhlasiť. 
          • Počas piatich dní som mala možnosť byť inšpirovaná učiteľmi z rôznych krajín, z rôznych stupňov vzdelávania, tými, ktorí učia už ,,celú večnosť” aj tými, ktorí čerstvo začínajú objavovať svet školstva a mladých. Organizácia Smart Teachers Play More (Múdri učitelia sa viac hrajú) vytvorila praktické kurzy zamerané na učenie, rozvoj sebadôvery a kreativity prostredníctvom hry, pohybu a zmyslových aktivít. Počas kurzu nám skúsení lektori z rôznych krajín (Island, Veľká Británia, Austrália…) vysvetľovali, aké dôležité je do procesu učenia sa, zapájať pohyb. Nezostalo samozrejme iba pri teórii, práve naopak. Na vlastnej koži sme si vyskúšali množstvo vzdelávacích aktivít využívajúcich pohyb, ktoré možno zahrnúť do vyučovania rôznych predmetov (matematika, slovenský jazyk, cudzí jazyk, prírodoveda…).

            Dôležitými témami kurzu boli aj problematiky tzv. mindfulnessu (všímavosti, uvedomenia si prítomného okamihu) a well-beingu. Oba prístupy napomáhajú k udržiavaniu psychickej pohody a duševného zdravia. Islanďania, ktorí si počas zimných mesiacov užijú približne iba 5 hodín slnečného svetla denne, si potrebu praktizovania týchto techník plne uvedomujú. Na Slovensku našťastie v tme žijeme menej, ale trénovanie schopnosti zastaviť sa, utriediť si myšlienky a v pokoji sa rozhodnúť, považujem za veľmi užitočnú aj pre slovenských žiakov či učiteľov. 

            Zdieľanie sa s kolegami z iných krajín mi ukázalo, že i keď školský systém v jednotlivých krajinách sa trochu líši, všade sa nájde niečo, na čo sa dá frflať a niečo, za čo môžeme byť vďační. Že učenie sa je nekončiaci proces. Je stále čím a kým byť inšpirovaný a že dokonca ja a naša škola, sme inšpiráciou pre druhých. Potvrdilo mi, že učiteľ môže byť veľmi spokojným človekom. Často vyčerpaným, ale spokojným. Vtedy, ak vníma svoje zamestnanie zároveň ako svoje poslanie. Ak hľadá spôsoby, ako sa vecí dajú, a nie dôvody, prečo sa nedajú. Veľkou pomocou a vôbec nie samozrejmosťou je dar, byť obklopený podporujúcimi kolegami a vedením. No a v neposlednom rade, naprieč krajinami, rôznymi jazykmi, používanými prístupmi a metódami sme sa zhodli,  že najdôležitejšie je, budovať so žiakmi vzťah. Aby chodili do školy s vedomím, že nám na nich záleží a že nie sú pre nás len číslo v triednej knihe či percento v štátnom testovaní. 

            Cirkevnej základnej škole s materskou školou Jána Krstiteľa som nesmierne vďačná za možnosť zúčastniť sa programu Erasmus+. Bolo mi potešením odprezentovať a  pokúsiť sa preniesť moju skúsenosť kolegom počas augustového teambuildingu. Verím, že aj vďaka môjmu islandskému zážitku, žiaci našej školy budú čas sedenia na stoličkách počas vyučovania postupne viac a viac dopĺňať o prirodzené učenie sa pohybom a že budú trénovať techniky venovania sa pre nich najdôležitejšej osobe: sebe samým.

            Ivana Káčerová

          • Naspäť na zoznam článkov
        • Akreditácia Erasmus

        • V období od 1.2.2023 až do 31.12.2027 máme udelenú akreditáciu na Erazmus. Pre našich zamestnancov to znamená, že sa môžu vzdelávať v zahraničí vďaka prípsevkom na vzdelanie z grantu Európskej únie.

          Naši zamestnanci sa vďaka tomu dostanú na kurzy, job shadowingy a skúsenosti do krajín Európskej únie.