• Novinky

      • Kariéra v antidopingu + ApR

      • 10. 1. 2023
      • Existuje povolanie, ktoré pomáha a chráni, odhaľuje priestupky, porušené pravidlá a nemusí ísť o policajta. Svoju cestu a prácu v antidopingu nám koncom novembra predstavil vedúci Oddelenia testovania a prevencie Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky Tomáš Pagáč.

       V rámci kariérovej výchovy predstavil žiakom druhého stupňa svoju cestu, rôzne rozhodnutia počas strednej školy, ktoré ho viedli k štúdiu na vysokej škole. Priblížil nám svoje pracovné začiatky ako antidopingový komisár až jeho cestu k školeniu našich vrcholových športovcov a zodpovednosť za informovanie o rizikách zakázaných látok. V neblahej pamäti má prípad nášho olympijskeho víťaza Mateja Tótha, ktorý sa obhajoval pred medzinárodnými organizáciami a snažil sa dokázať svoju nevinu s úspešným koncom. Tomáš má vo svojej pamäti aj príbehy, ktoré nemali takéto dobré konce. Mnohokrát to bolo vedomé prekročenie pravidiel s úmyslom výhody pred súpermi. Smutné na tom je, že športovci nepoznajú negatívne vplyvy dopingu na ich telo. A pŕáve o tých Tomáš Pagáč rozprával deťom. Vysvetlil im negatíva steroidov, energetických nápojov, užívania liekov zo srandy či populárnych výrobkov pre športovcov. Deti zaujímali jeho stretnutia so známymi športovcami, dôsledky dlhodobého užívania látok, ale aj cezhraničná spolupráca komisárov.

       Podvečer sa v rámci Akadémie pre rodičov (ApR) prihovoril dospelým. Prednášku rozdelil na tri oblasti - energetické nápoje, žuvací tabak a internetové výzvy. Priblížil dosah energetických nápojov na detský organizmus, vplyv na neurologický vývoj, vytváranie závislosti v detskom veku. Žuvací tabak sa teší veľkej obľube u športovcov. Aj tu upozornil na legislatívnu dieru a zabudnutú reguláciu predaja. Od januára sa diera našťastie upravuje a platiť bude predaj nad 18 rokov. Rodičov zaujímali vitamínové doplnky, lieky proti chrípke, názor odbornika na lieky na podporu imunity... Tomáš zhodnotil, že je náročné nepodľahnúť reklame a trendom. No, zdravie sa nedá kúpiť v lekárni a pohyb a pestrá strava sa nedá zjesť v zázračnej tabletke.

       Možno vyznieva, že všetky prednašky boli v negatívnom duchu. No opak je pravdou. Tomáš povzbudil rodičov, aby sa zaujímali o svoje deti. Nabádal k všímavosti a rozhovorom s deťmi, na otváranie tabu tém. Mnohé veci sa dejú preto, lebo deti chcú vyskušať niečo nové, zaujať pozornosť či podľahnú vplyvu partie. A čo vy? Viete čo robí vaše dieťa vo voľnom čase?

      • Deň (roz)dávania radosti!

      • 21. 12. 2022
      • Deň ako každý iný, a predsa sa v ňom dejú drobné veci, ktoré vyčarujú úsmevy na tvárach mnohých ľudí v našej komunite, v našom meste.

       Aj tento rok je pre nás 21.12. Dňom dávania, v ktorom rozdávame radosť. V rámci mesačnej cnosti veľkorysosť sme sa rozhodli obdariť naše mesto niečím milým. Deti z prvého stupňa od rána vyrábali vianočné pozdravy, ktoré si potom vlastnoručne zaniesli do schránok do ulíc v okolí našej školy. Túto aktivitu pozitívne ocenili aj obdarovaní na sociálnej sieti v známej partizánskej skupine. Štvrtáci napríklad stretli staršiu pani, ktorej osobne zapriali požehnané sviatky a odovzdali pozdrav. Jej úsmev, prekvapenie a radosť ich dnes sprevádzali počas celého dňa.

       Deti z druhého stupňa sa na dnešný deň začali pripravovať už včera. Napiekli skoro tucet krabičiek medovníčkov a pripravili vianočné pozdravy, ktoré rozdávali na autobusovej stanici, na polícii, u hasičov, bezdomovcom... Miesta kam išli si vyberali deti samé. Zažili veľa úsmevov, radosti, niekedy aj nepochopenie alebo nedôveru ľudí okolo. No čo je hlavné, rozniesli toľko radosti, že tá sa dnes šíri mestom.

       Ďakujeme všetkým, ktorí sa s nami zapojili dnes do rozdávania. Pretože Radosť Rozdávaním Rastie :) Naplníme ňou dnes celé mesto?

     • Chrípkové prázdniny
      • Chrípkové prázdniny

      • 14. 12. 2022
      • Riaditeľka školy oznamuje, že na základe odporúčania RÚVZ Prievidza a po dohode so zriaďovateľom bude v dňoch 15. až 19. decembra 2022 (štvrtok, piatok, pondelok) vyučovanie na základnej škole prerušené z dôvodu výrazne zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení u žiakov našej školy. V týchto dňoch sú obedy detí automaticky odhlásenéMaterská škola ostáva otvorená bez zmeny.

       Vyučovanie bude obnovené v utorok 20. decembra 2022.


       S pozdravom a prianím pevného zdravia
       Daniela Gubková,riaditeľka školy